Chalkidiki

29. září 2007 v 13:12 | Nymphadora |  Cestománie
"Průzračné moře,dlouhé písčité pláže s romantickými zátokami.Kouzelná příroda a ještě úchvatnější památky. V životem nabitích letoviscích najdeme taverny,diskotéky,restaurace a obchody s různými věcičkami,které na pohled zaujmou."
Ofciální název: Řecká republika
Hlavní město: Athény (Athínai) (3.700.000 obyvatel)
Rozloha: 131 957 km2
Počet obyvatel: 10 647 529
Statní zřízení: pluralitní republika s jednokomorovým parlamentem
Náboženství: pravoslavné až 98% populace,římští katolíci,židé a muslimové.
Úřední jazyk: řečtina, domluvíte se i anglicky
Časový posun: GMT + 2 h (+ 3 h v létě)
Měna: Euro
Vízová povinnost: Ne

Poloostrov Chalkidiki patří mezi tradiční oblasti turistiky v Řecku. V dobách, kdy v ostatních částech řeckého světa byla turistika ještě v plenkách, zde se na písečných plážích (udává se, že je tu na 500 km pláží) u křišťálově čistého a osvěžujícího moře rekreovaly statisíce návštěvníků z celého světa. Velký podíl na tom ovšem mají i místní obyvatelé, především z Thessaloniki a městeček v okolí, neboť ti každý pátek "balí kufry" a směřují do této pahorkaté zalesněné krajiny, přezdívané řeckým rájem.
Vyjádřeno slovy básníka, poloostrov má tvar ruky se 3 prsty - Kassandra, Sithonia a Athos. Při troše fantazie si tento poloostrov můžete představit také jako trojzubec boha moří a vodstva Poseidóna, který čeří vody Egejského moře.
Chalkidiki je proslulé pěstováním nejrůznějších druhů vín, svými svěžími olivovými a piniovými háji, bujnou vegetací, čímž se výrazně liší od sluncem spáleného a na vegetaci chudého jihu země. Vzduch je prosycen vůní borovic a čerstvých bylinek. Turisté též rádi navštěvují tradiční vesničky, které si dodnes zachovávají svůj ráz a kolorit, místní lidé jsou velmi přátelští a pohostinní.
Správním střediskem Chalkidiki je město Poligiros, které doporučujeme navštívit, je zde archeologické muzeum se zajímavými exponáty z okolních oblastí, malebná je také stará část města.
Vzdálenost od Thessaloniki: cca hodinu jízdy autobusem.
Doba letu z Prahy: cca 2 hodiny (letiště Thessaloniki)
Teploty vzduchu a vody -duben 21°C (voda 18°C), květen 27°C (voda 20°C), červen 30°C (voda 21°C), červenec 32°C (voda 23°C), srpen 32°C (voda 25°C), září 29°C (voda 24°C), říjen 25°C (voda 22°C).
Kassandra právě tento západní výběžek poloostrova patří k nejosídlenějším a k nejnavštěvovanějším. Své jméno získal po makedonském králi Kassandrovi, zakladateli Thessaloniki (nástupci Alexandra Makedonského). Největší atraktivitu tvoří krásné písečné pláže, skalnaté útesy a malebné zátoky, svěží příroda, pečlivě obdělávaná políčka ve vnitrozemí, piniové lesy, které se táhnou podél celého pobřeží. Moderní letoviska střídají malé rybářské vesničky, které jsou postaveny v původním makedonském stylu. Ve všech letoviscích jsou možnosti denní i noční zábavy, je zde nespočet restaurací, taveren, kaváren, barů, klubů, disko, obchodů s potravinami, stánků s rychlým občerstvením, krámků se suvenýry a řada dalších prázdninových lákadel. Po hlavní třídě se po celý den a především večer procházejí desítky turistů, je zde slyšet kromě řečtiny, angličtina, němčina, chorvatština, polština a také čeština. Mezi nejznámější letoviska patří Afitos, Kallithea, Kriopigi, Polichrono, Chanioti, Pefkochori, Paliouri.
Můj dojem z Chalkidiki: Když jsem vystoupila z letadla,tak jsem zažila šok. Na Chalkidiki se mi to nějak nezamlouvalo.Cesta do hotelu byla docela dlouhá,únavná,okolní krajina mírně vyschlá a počasí nevypadalo až tak moc růžově. Když jsme viděli hotel modlili jsme se,aby to nebyl náš,ale... Chalkidiki jsem si prostě zamilovala. Pokud chcete zažít křišťálové moře,kde je jedna radost se potápět,nepřelněné pláže a příjemnou plážovou restauraci,kde se dá poobědvat,tak vám Chalkidiki doporučuji a rozhodně menší hotýlek,který vlastní nějaká rodina,kde je příjemná atmosféra. My bydleli na poloostrovu Kassandra. Ale z našeho hotýlku,který byl na kopci se dalo dost dobře dolhédnout na Sithonii. K moři se šlo menším lesíkem... k letovisku Polychrono to byly asi 2 km,ale pohoda,když jste,ale chtěli zajet do Kalithee na recepci vám objednali taxi..
Pokud jste nadšencem historie určitě si nesmíte nechat ujít lodní výlet na polosotrov Athos,kde můžeme vidět kláštery ve skalách. Vylodit se tam ovšem mohou jen muži a to ještě ze zvláštním povolením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucass Lucass | E-mail | Web | 29. září 2007 v 13:19 | Reagovat

V Řecku je pěkně... Mrkni na můj díkes

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.