Tim Burton - menší info

29. září 2007 v 1:01 | Nymphadora |  Tim osobně
Celé jméno: Timothy William Burton
Narozen: 28.srpna 1958, Burbank - Kalifornie, znamení panna
Ex-manželka: Lena Gieseke (1989 - 1991)
Přítelkyně: Helena Bonham Carter (2001 až doposud)
Dítě: Billy-Ray Burton (narozen r.2003), dcera narozena v prosinci 2007 (obě děti má s Helenou)
Zajímavost: V roce 2006 byl Burton nominován na akademickou cenu za film Mrtvá nevěsta Tima Burtona.
"Na první pohled není někým, kdo by se mohl stát jedním z nejuznávanějších režisérů na světě."

Duchem introvert,vzhledem extrovert. Tima Burtona můžeme vnímat jako podivného, ulítlého, extravagantního i šíleného člověka. Zároveň i jako inteligentního, kultivovaného a velmi osobitého.Bez jeho fantazie a představivosti by byla kinematigrafie o hodně nudnější.
Za posledních dvacet let se v Hollywoodu objevilo jen málo tvůrců, kteří dokázali továrnu na sny přinutit, aby sloužila jejich představivosti, místo aby si jejich talent přizpůsobila k obrazu svému. Timu Burtonovi se to podařilo - s přispěním velké dávky šťastných náhod. Chybělo málo, a místo uznávaného umělce s anarchistickou kšticí a samorostlou imaginací mohl zůstat zamlklým neučesaným podivínem, který má prostě jen divné nápady.
Timothy William Burton sa narodil v roku 1958 v Burbanku. Tohle prostřední mu,ale nevyhovovalo.Nebavili ho knížky,škola a jedninou jeho útěchnou bylo malování a sledování sci-fi a fantasty filmů.
Třeba obrazy, které jsme doma měli na zdech. Nikdy jsem neměl pocit, že si je rodiče koupili, protože se jim líbily nebo že je od někoho dostali. Spíš jako by tam visely odjakživa, protože něco tam viset muselo. A nikdy se na ně nikdo nedíval," vzpomíná Burton. "Člověk se tomu všemu musel přizpůsobit a vzdát se velké části své osobnosti, nebo se izolovat a vytvořit si silný vnitřní život."
Po střední škole,konkrétně 1976,nastoupil na California Institute of the Arts, kde studio Disney hledalo mladé talenty. Přihlásil se na vyuková program, kde se mu líbilo a stal se členem animátorského týmu Disney. Praocvat na plný úvazek jako řadový animátor bylo něj málo kreativní. Jeho aktivita se omezila na mechanické překreslování obrázků.
Jeho prvním úkolem byl film Liška a pes, cituplný příběh o přátelství malého liščátka a štěňátka. Záhy pochopil, že roztomilé lištičky nejsou jeho parketa: "Moje lišky vypadaly jako přejeté mrtvolky. Bylo to frustrující." Tvůrčí deprese u něj vyústila v chorobnou spavost: spal čtrnáct hodin denně, deset doma a čtyři v práci.
Po roce však štěstěna neuvěřitelným způsobem zasáhla v Burtonův prospěch: místo aby dostal padáka, povýšili ho. Dostal šanci pracovat na vlastních projektech. Nejprve vznikl Vincent, černobílý šestiminutový hold Vincentu Priceovi, hereckému idolu z hororových filmů jeho dětství. Poté následoval půlhodinový hraný Frankenweenie o chlapci, který se snaží přivést k životu svého mrtvého pejska. Vedení Disneyho oba snímky zhlédlo a nevědělo, co si s nimi počít. Nakonec je jednoduše označili za nevhodné pro děti a uložili do šuplíku.
Ale ještě než za Frankenweeniem zapadly dveře archivu, štěstěna opět zapracovala v Burtonův prospěch: jeho film náhodou viděl spisovatel Stephen King. Hororový mistr dal tip televiznímu komikovi Paulu Reubensovi, který v té době hodlal převést na filmové plátno svou televizní postavičku Pee-wee Hermana a hledal pro tento projekt režiséra. Tak se stalo, že Burton natočil v sedmadvaceti letech první celovečerní film, Pee-wee a jeho dobrodružství. Snímek za šest milionů vydělal v pokladnách kin sedminásobek. Dveře do Hollywoodu byly otevřené dokořán.

Co vypustil z úst:
"Vždycky musíte mít pocit, že točíte něco ohromnýho, i když to ve skutečnosti může být...no, víte...sračka."
"Je to tak, filmy jsou pro mě něco jako dražší forma psychoterapie. Když jsem byl teenager, chodil jsem do klubů sám a s nikým jsem se nedokázal dát jen tak do řeči. Kořeny té postavy jsou v depresi z toho, že člověk je plný silných pocitů, ale s nikým je nedokáže sdílet."
Tim Burton přiznává, že vzhledem k jeho uzavřené povaze pro něj režisérské začátky byly opravdu krušné: "Nikdy jsem se s nikým neuměl bavit, a najednou jsem musel každý den mluvit se stovkami lidí. Pořád v tom nejsem moc dobrý, ale zlepšuju se."
"Nevyrůstal jsem ve světě nezávislého filmu. Od samého začátku jsem pracoval v rámci studiového systému, a přesto jsem mohl točit, co jsem chtěl,"
"Člověk si nevybírá, jaké filmy zanechají v jeho mysli stopy. Prostě se to stane. A na mně se z nějakého důvodu silněji podepsaly filmy jako Mozek, který nezemřel než třeba Občan Kane."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.